+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

Введення загальнонаціонального карантину у зв’язку з поширенням COVID-19 призвело до того, що на тлі високого попиту на товари першої необхідності та протиепідемічного призначення ціна на них необґрунтовано зросла.

У зв’язку з цим уряд прийняв постанову «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення».

Останньою він зобов’язав суб’єктів господарювання декларувати зміни роздрібних цін на ці типи товарів.

Для забезпечення прозорості цього процесу було запущено онлайн-реєстр з декларування цін, а також публічний дашборд, де українці можуть відстежувати зміни вартості окремих товарів.

Це стосується насамперед антисептиків, дезінфекторів, окремих лікарських препаратів і засобів індивідуального захисту, а також товарів істотної соціальної значущості: цукру, хліба, молока, круп тощо.

Повний перелік товарів, які підлягають обов’язковому декларуванню, можна побачити за посиланням.

Коли потрібно декларувати товари?

Зміни роздрібних цін потрібно декларувати у разі їхнього збільшення:

  • на 15% і більше — за 30 днів до початку застосування нової роздрібної ціни;
  • на 10-15% — за 14 днів до початку застосування нової роздрібної ціни;
  • на 5-10% — за 3 дні до початку застосування нової роздрібної ціни.

У разі підвищення роздрібної ціни менше ніж на 5% зміни декларувати не потрібно.

Суб’єкти господарювання мають повідомити Держпродспоживслужбу про збільшення роздрібної ціни на товари через її офіційний вебсайт з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Як працювати з реєстром декларування роздрібних цін?

Підприємець подає відповідну інформацію через електронний кабінет. Вона зберігатиметься в єдиному центральному реєстрі, який міститься на ресурсі «ДІЯ».

Алгоритм дій:

  1. Обрати акредитований центр сертифікації ключів, що вас ідентифікує.
  2. Завантажити електронний цифровий підпис.
  3. Ввести пароль до приватного ключа.
  4. Подати інформацію про націнку на товари.

Інспектори Держпродспоживслужби контролюють процес зростання цін без зайвої комунікації з бізнесом. Зауважу, що декларування роздрібних цін є тимчасовим заходом і діє лише на період карантину.

Про відповідальність

За недотримання процедури декларування роздрібних цін на товари першої необхідності та товари протиепідемічного призначення на власників бізнесу може бути накладено штраф.

Види покарання:

  1. За порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них громадян оштрафують на 1700 грн, посадових осіб – на 2550 грн.
  2. За повторне вчинення такого правопорушення громадяни сплатять 2550 грн, посадові особи – 3400 грн.
  3. За перевищення ціни в 1-2 рази на товари, що є необхідними для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-2019), розмір штрафу складатиме 3400 — 4250 грн для громадян і 4250 — 5100 грн для посадових осіб.
  4. За порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін – у розмірі 100% необґрунтовано одержаної виручки, а також вилучення необґрунтовано одержаної виручки (різниця між отриманою виручкою і гранично встановленою ціною).
  5. За надання уповноваженим органам неправдивих відомостей штраф сягатиме 17 тис. грн.
  6. За невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій бізнес можуть оштрафувати на 34 тис. грн.


Якщо ваш бізнес орієнтований на реалізацію товарів першої необхідності та товарів протиепідемічного призначення, рекомендуємо заздалегідь врахувати можливу політику мінімізації торгової націнки та процедуру подання відомостей до нового реєстру.

Юлія Артеменко,  молодший юрист
практики контрактного права
АО «Вдовичен та партнери»

Спеціально для The Page.