+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

Спеціально для “The Page

Проблема розсилання спаму не нова. Кожен отримував на мобільний телефон, електронну пошту, месенджери, в соціальні мережі різні небажані повідомлення з рекламою – спам. Протягом дня таких повідомлень може бути безліч від різних відправників.

Чому так відбувається та чи законно це

Масова розсилка повідомлень відбувається з метою просування товарів та послуг бізнесу. Особливо це набуло популярності під час карантину, коли бізнес зазнав фінансових втрат та змушений працювати дистанційно й пристосовуватися до нових реалій.

У більшості випадків такі розсилки робляться без дотримання норм законодавства та без згоди адресата, що порушує права останнього. Зауважуємо, що розсилка спаму без вашої згоди заборонена законом, за такі дії передбачена відповідальність.

На жаль, на сьогодні ще немає напрацьованої практики накладення штрафів за розсилку спаму. Оскільки ще не було прецедентів, не всі розуміють наслідки таких дій та не бояться бути притягнутими до відповідальності за розсилку спаму. А тому для швидкої реклами своїх послуг використовують масові розсилки, навіть не задумуючись про можливі негативні наслідки для своєї компанії.

Проте однією із санкцій, яка вже застосовується до спамерів, є блокування номерів мобільних телефонів за розсилку спаму. Такий вид покарання підтримує й суд у рішенні від 11.03.2021 року в справі 910/19292/20З.

Тобто розсилка спаму без вашої згоди є незаконною. До того ж Верховна Рада вже ухвалила закон, який прямо регулює питання заборони розсилки спаму. Він почне діяти лише з 01.01.2022 року.

Як захистити себе вже зараз

Варто виходити з чинних норм законодавства. Алгоритм дій з боротьби зі спамом може бути таким:

По-перше, спочатку необхідно визначити компанію, яка розсилає спам, а також її контакти (телефон, електронну пошту, адресу, сайт тощо). Цю інформацію можна дізнатися, виходячи із тексту повідомлень, які надсилаються, аналізу інших даних.

По-друге, підготувати претензію в компанію, яка розсилає спам або послуги якої рекламуються. В претензії необхідно детально розписати суть правопорушення з посиланням на норми законодавства, а також додати докази (це може бути роздруківка ваших повідомлень).

По-третє, якщо розсилка не припиняється, потрібно писати скаргу до Держпродспоживслужби щодо незаконної розсилки спаму. У скарзі потрібно вказувати, хто є порушником, його дані, детально прописати суть правопорушення з посиланням на законодавство, а також додати докази (це може бути роздруківка ваших повідомлень, докази направлення претензій правопорушнику, докази нереагування правопорушника на ваші вимоги тощо). Скаргу можна відправити «Укрпоштою» листом з оголошеною цінністю або на електронну пошту до відділу звернення громадян, яку можна знайти на сайті Держпродспоживслужби.

По-четверте, після направлення скарги контролюйте процес прийняття її до розгляду працівниками Держпродспоживслужби, призначення виконавця вашої скарги, а також стадії її розгляду та результати по скарзі. Такий контроль можна здійснювати, подзвонивши до відділу звернення громадян за номером (044)-279-79-89.

Тобто захистити себе від надокучливого спаму можна. І це варто робити, оскільки поки не буде реального кейсу притягнення спамерів до відповідальності, спам-листи й надалі вам докучатимуть.

Юлія Артеменко, молодший юрист

АО «Вдовичен та партнери»