+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

Спеціально для Mind.ua

Багатьом підприємцям доводилося стикатися зі злочинними діями щодо себе або свого бізнесу. Як правило, у таких випадках потерпілі телефонують 102, повідомляють про злочин і… чекають бодай якоїсь реакції. А її – немає.

Найчастіше бізнес стикається зі злочинами проти власності: розкраданнями, зловживаннями, умисним заподіянням шкоди, незаконним захопленням майна, підробкою документів тощо. І в таких випадках необхідно звернутися із заявою про відкриття кримінального провадження. А в сучасних реаліях це той ще квест: важливо правильно написати й подати заяву, щоб вона не залишилася без розгляду і кримінальне провадження було відкрите.

Куди подати заяву?

Із заявою про злочин до правоохоронних органів потрібно звертатися не тільки усно, а й письмово, можна в електронному вигляді на офіційному сайті відповідного органу слідства.

В Україні, крім Національної поліції, досудове розслідування проводить і Служба безпеки України, і податкова служба, і Державне бюро розслідувань і Національне антикорупційне бюро. Тому, щоби досягти бажаного результату – відкриття кримінального провадження, необхідно визначитися, до підслідності якого органу віднесено той чи інший злочин.

Якщо заяву про злочин буде направлено не в той орган слідства, то вам відмовлять у відкритті кримінального провадження через порушення підслідності. Виняток – звернення із заявою в прокуратуру, співробітники якої зобов’язані впродовж доби відправити вашу заяву правильному органу слідства.

Кому писати?

Але, навіть якщо ви звернулися в правильний орган слідства, вам усе одно можуть відмовити у відкритті кримінального провадження. Наприклад, через те, що у вашій заяві не буде ознак складу злочину. Або якщо ваша заява в Нацполіцію буде передана на розгляд дільничного інспектора, який не є слідчим, а отже, не має повноважень відкривати кримінальні провадження.

Ще одна помилка – неправильно зазначений адресат. У заявах про злочин часто адресатом вказують начальника правоохоронного органу. Але керівники Національної поліції, СБУ, податкової служби не є слідчими, тож цілком законно можуть залишити вашу заяву без розгляду або відмовити у відкритті провадження.

Водночас вони перебуватимуть у своєму правовому полі, й оскаржити таку відмову в суді буде майже неможливо.

Із заявою про злочин потрібно звертатися виключно до керівника слідчого органу цих правоохоронних органів, і тоді ваше звернення зобов’язані розглянути.

Як писати?

Заяву про скоєне кримінальне правопорушення завжди треба писати у двох примірниках: один подаєте в орган слідства або прокуратури, а другий залишаєте в себе з відміткою канцелярії правоохоронного органу про те, що вашу заяву про злочин отримано. Якщо немає можливості особисто подати таку заяву (наприклад, під час карантину), відправляйте її поштою цінним листом з описом вкладення та з повідомленням про отримання.

Якщо ви подаєте заяву в електронному вигляді, використовуйте електронний цифровий підпис. У цьому разі документом, що підтверджує, буде квитанція.

Електронна заява про скоєне кримінальне правопорушення з використанням ЕЦП прирівнюється до паперової заяви.

Підводні каміння

Не всі діяння, що завдали збитків вашому бізнесу, є кримінально караними. Іноді нижня межа збитку для кримінальної відповідальності досить висока, особливо для посадових осіб державних органів. Наприклад, якщо вашому бізнесу завдано збитків через зловживання службовою особою владою або службовим становищем, то нижня планка для настання кримінальної відповідальності 2020 року починається з 105 200 грн.

Не забудьте докласти до своєї заяви письмові докази заподіяння шкоди вашому бізнесу. Наприклад, результати інвентаризацій, акти перевірок державних контролюючих органів, копії первинних документів бухгалтерського обліку тощо.

Як бачите, здавалося б, така проста дія, як звернення із заявою про злочин, має дуже багато нюансів, без урахування яких може бути не відкрите кримінальне провадження та втрачено дорогоцінний час на встановлення й розшук злочинців.

Тому ретельно підходите до цього питання, не стійте на пасивно-вичікувальній позиції, сподіваючись, що правоохоронці все зроблять за вас.

Анатолій Романюк, адвокат
АО “Вдовичен та партнери”