+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

Спеціально для Mind.ua

Остання офіційна відкрита статистика щодо проведених обшуків вражає: 2017 року в Україні було проведено приблизно 120000 обшуків, тобто 328 обшуків щодня. А в подальші роки їхня кількість тільки зростала.

Для бізнесу обшук – надзвичайна ситуація, яка може паралізувати його діяльність, призвести до кадрових втрат або, у гіршому випадку, взагалі припинити роботу компанії. Саме тому всім підприємствам конче необхідно готуватися до проведення обшуків, і для цього є п’ять основних причин.

Причина перша – кадрова

Для більшості непідготовленого персоналу сам факт проведеного обшуку – надзвичайний стрес. Фактор несподіванки, застосування спецпризначенцями грубої сили, нищення майна (дверей, сховищ, сейфів), вилучення особистих речей працівників, вторгнення в приватність співробітника (через огляд його власних ноутбуків, телефонів, особистих речей) – усе це може шокувати цілком психологічно здорову людину.

І якщо людина не готова до таких несподіванок та ще й почує під час обшук,у що його компанія причетна до якихось злочинних схем, а керівництво – злочинці, то годі й чекати корпоративного патріотизму від такого співробітника. Значний відсоток спеціалістів звільняється з компанії, у якій було проведено обшук.

Щоби вберегти кваліфікований персонал від стресових ситуацій під час обшуку – його потрібно готувати. Підготовлений співробітник усвідомлює, що обшуки проводять здебільшого в законослухняних компаніях, знає свої права під час обшуку й алгоритм дій, він не дасть себе опитати чи допитати (тобто не видасть конфіденційну інформацію компанії), тож до нього буде непросто застосувати психологічний тиск. Такий співробітник ніколи не звільниться після обшуку: він уже стійкий до стресу, як бетон.

Причина друга – інформаційна

Найбільше, що цікавить силовиків під час обшуку – це інформація про все, що стосується діяльності компанії: від складу власників і структури керівництва компанії, її бухгалтерії, фінансів, технічних розроблень (особливо це стосується ІТ-компаній) до ІР-адрес комп’ютерів, які використовує підприємство. Сьогодні силовики мають належне технічне обладнання, тож здатні легко установити місця зберігання потрібної їм інформації, за вилученням якої вони прибули з обшуком.

Але в підготовленій до обшуку компанії доступ до інформації багаторівнево захищений, тож правоохоронці знайдуть лише ті дані, які не є конфіденційними. Тому підготовка до обшуку – це насамперед приведення до ладу документообігу, регламентація внутрішніми нормативними документами порядку зберігання комерційної таємниці та конфіденційної інформації, визначення порядку використання співробітниками з виробничою метою електронної пошти, мессенджерів, соціальних мереж, телефонів і комп’ютерів.

Причина третя – економічна

Під час обшуку в компанії можуть бути вилучені товари чи цінності для спричинення економічних збитків. Робиться це здебільшого на замовлення нечесних конкурентів. У протоколі обшуку умисно робляться помилки, наприклад, речі вносяться до протоколу під іншим найменуванням, ніж зазначено в первинних документах компанії. Такі «неточності» суттєво ускладнюють або взагалі унеможливлюють повернення майна.

У підготовленій до обшуку компанії вилучення товарно-матеріальних цінностей не призведе до критичних наслідків. Там змусять слідчого або прокурора складати протокол так, що в ньому буде правильно вписаний кожен вилучений об’єкт. Особливо це важливо для ІТ-компаній, у яких під час обшуку вилучають комп’ютерну техніку, не зазначаючи про її вміст і в подальшому повертають оргтехніку вже без «начинки», вартість якої є досить значною.

Причина четверта – безпекова

Скільки б бізнес не вимагав у законодавців захисту від свавілля правоохоронців під час проведення обшуків, «маски-шоу», коли до участі в проведенні обшуку залучають неідентифікованих спецпризначенців, мають місце й понині.

Утім для підготовлених компаній візит спецпризначенців не є чимось страшним: персонал і керівництво неможливо залякати чи психологічно зламати. А застосування новітніх технологій унеможливлює беззаконня з боку правоохоронців. Йдеться, наприклад, про хмарні технології зберігання інформації, відеофіксацію ходу обшуку прихованими відеокамерами тощо.

Причина п’ята – правова

Участь адвоката в проведенні обшуку є обов’язковою на будь-якій стадії його проведення. Без адвоката обшук вважається недійсним. Проте є багато випадків, коли участь адвоката, який уперше потрапляє в складне за конфігурацією та поверховістю приміщення, у якому він до цього ні разу не бував, є малоефективною. Захиснику необхідний певний час, щоб зорієнтуватися та почати організацію захисту клієнта.

Тому в підготовленій компанії адвокат ще до початку обшуку побуває на місці, вивчить обстановку, познайомиться з основними учасниками обшуку від компанії, допоможе спланувати алгоритм дій персоналу, особливо, якщо обшук проводитиметься одночасно в офісі та за місцем проживання власників та керівництва компанії.

У непідготовлених до обшуку компаніях виникають труднощі з визначенням центру ухвалення управлінських рішень, наслідком чого є або хаос, або те, що весь персонал починає виконувати вказівки слідчого, а не адвоката. А в разі попередньої підготовки трудовий колектив знатиме, що необхідно виконувати вказівки лише адвоката, який координуватиме їхні дії та стежитиме за поведінкою правоохоронців.

Отже, підготовка компанії – це той превентивний захід, який дасть змогу без значних втрат пережити обшук, мінімізувати його негативні наслідки та швидко відновити роботу бізнесу.

Анатолій Романюк, адвокат
АО “Вдовичен та партнери”