+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

Статистика розгляду скарг на дії державних реєстраторів Офісом протидії рейдерству Міністерства юстиції України засвідчує, що кількість рейдерських захоплень залишається стабільно високою. А отже, для бізнесу ймовірні високі ризики зіткнутися із цією проблемою та бути втягненим у довгі юридичні війни й конфлікти.

Як демонструє практика, навіть попри те, що проблему рейдерства обговорюють останнім часом чимало, усе одно більшість підприємств не готові й не захищені від раптової рейдерської атаки.

У цій статті з’ясуємо основні принципи й підходи, як же організувати юридичну безпеку підприємства від загроз рейдерства.

1. Прийняття рейдерства як реальної загрози

На практиці ми стикаємося з тим, що власники або директори компаній несерйозно ставляться до питання рейдерства. Більшість уважає, що їхній бізнес або не цікавий рейдерам, або що проблема дуже ілюзорна, або взагалі, що від рейдерів можна легко відбитися. Тому діє принцип “поки грім не вдарить, нічого робити не буду”. Але головна проблема полягає в тому, що, коли рейдерська атака відбудеться, захиститися буде дуже складно й довго, а фінансові втрати й наслідки можуть бути катастрофічні. Немає чіткого правила, що дає змогу визначити, який бізнес може зазнати рейдерської атаки, а який ні. Усе дуже ситуативно, але ця проблема спостерігається в усіх індустріях. Розуміння того, що ваш бізнес може бути об’єктом рейдерських атак, уже є ключем до захисту, оскільки власник бізнесу або директор завчасно думатиме над тим, як захистити бізнес, які процеси вибудовувати та як працювати з командою.

2. Проведення антирейдерського аудиту та впровадження превентивних заходів проти рейдерства

Важливо розуміти, що немає чіткого переліку заходів, застосувавши які ви точно будете впевнені, що рейдери не зможуть атакувати ваш бізнес. Але можна впровадити низку юридичних заходів, які ускладнять захоплення. Це може зробити процес захоплення занадто дорогим чи складним для рейдерів або очевидно незаконним для правоохоронців та інших осіб. У підсумку захоплення просто не відбудеться або підприємство зможе від нього досить оперативно відбитися й відновитися.

Які саме заходи профілактики варто впроваджувати, залежатиме і від індустрії, і від типу основних активів, і від історії самого підприємства, і від відносин між партнерами та співвласниками бізнесу. Для таких випадків важливо проводити спеціалізований антирейдерський аудит підприємства/бізнесу, робити прогнози, яким шляхом може статися рейдерське захоплення, від кого його можна очікувати, і, проаналізувавши цю інформацію, розробляти конкретну низку превентивних заходів. Відразу зауважимо, що на практиці можуть бути застосовані різні методи захисту від рейдерства, бо тут немає універсальних прийомів, і вже кожен юрист креативить, як може. Далі наведемо найголовніші принципи безпеки, на які важливо звернути увагу.

3. Затвердження статуту як головного інструменту превентивного захисту

Багато бізнесів ставляться до статуту як до чогось формального, але не суттєвого. Є значна практика переходу підприємств на модельні статути, які дуже стандартизовані й, на нашу думку, можуть більше нашкодити, ніж допомогти в конфліктній ситуації.

За своєю сутністю статут є головним документом на підприємстві, у якому прописують процедури відчуження корпоративних прав, процедури проведення зборів засновників й ухвалення ними рішень, порядок підписання протоколів загальних зборів засновників, процедури призначення та зміни виконавчого органу (директора), повноваження директора й загальних зборів засновників, порядок й умови вчинення від імені підприємства правочинів із цінними активами та багато інших питань. Саме недосконалість регулювання цих питань найчастіше й використовують рейдери. Адже, якщо рейдери підробили рішення загальних зборів засновників про зміну директора й договори купівлі-продажу корпоративних прав та на їх підставі змінили засновників і призначили свого директора, для скасування всіх цих рішень підприємству потрібно доводити підроблення документів. Це дуже проблематично зробити, не маючи оригіналів підроблених документів.

А як тоді взагалі захистити свої права, якщо немає можливості довести, що документи підроблені. Просто показань засновників, що вони не підписували документ, може бути недосить. У таких випадках працюватимуть додаткові обмеження або ускладнення, які прописують у статуті. Наприклад, договори відчуження корпоративних прав визнають дійсними лише за умови їх нотаріального посвідчення (а не тільки засвідчення підписів на акті приймання-передавання частки); рішення про зміну директора підписують не лише голова й секретар ради, а й усі присутні засновники; для зміни директора необхідно надіслати додаткові письмові повідомлення, без яких зміну директора вважатимуть нікчемною; рішення про відчуження ключових активів повинні бути посвідчені нотаріально.

Основна логіка захисту полягає в тому, що на підприємстві процедури ухвалення відповідних рішень максимально ускладнюють. У разі атаки це дасть змогу оспорювати дії рейдерів не лише на тій підставі, що підроблено документ, а й на тому, що при цьому грубо порушено інші процедури. У підсумку процес оскарження відбуватиметься швидше та з найменшим опором.

Звісно, також важливо не перегинати палицю та дотримуватися балансу між захисними заходами й здоровим глуздом – процедури повинні давати можливість бізнесу працювати, а не бути заручником власних “юридичних капканів”.

4. Обтяження активів

Хорошим превентивним інструментом для захисту від рейдерів також є “дружні” обтяження активів – корпоративних прав, обладнання, нерухомості. У разі їх відчуження наявність заборони також допоможе оперативно повернути вкрадене. Зокрема, поширеною є реєстрація в нотаріусів застави корпоративних прав, транспорту, реєстрація іпотеки на нерухоме майно. Певна річ, можна застосовувати більш жорсткі й радикальні заходи.

5. Моніторинг реєстрів

Корисним і вже невід’ємним елементом безпеки будь-якого підприємства (і не тільки від рейдерів) є постійний юридичний моніторинг усіляких реєстрів щодо неконтрольованих змін стосовно підприємства, його майна, засновників. Передусім важливо моніторити реєстр юридичних осіб, реєстр нерухомості, реєстр судових рішень і бази даних судових справ, бази даних податкової служби тощо. У разі виявлення підозрілих змін важливо на них адекватно реагувати.

6. План дій на випадок рейдерської атаки та проведення тренінгів серед ключового персоналу

У разі реалізації рейдерського нападу від перших дій керівництва підприємства й осіб, відповідальних за його безпеку, залежить багато чого. Тому на практиці корисно й ефективно розробити план першочергових дій, які повинні зробити співробітники підприємства, починаючи від охоронця на вході й завершуючи директором, бухгалтером або начальником служби безпеки. Роль кожного з них повинна бути заздалегідь визначена, виписані контакти, куди звертатися та які блокувальні дії виконувати.

Не менш важливо періодично проводити корпоративні тренінги для персоналу, які допоможуть підготуватися до можливих рейдерських дій та мінімізувати їх наслідки.

7. Зберігання оригіналів важливих документів у важкодоступних місцях, виховування в команді гігієни правильного обміну та зберігання документів й інформації

8. Упровадження в компанії положення й договорів про захист комерційної таємниці

9. Співпраця з охоронною фірмою

На сьогодні невід’ємним елементом захисту від рейдерів є наявність договору з надійною ліцензованою охоронною компанією. Вона також повинна бути залучена до плану дій на випадок рейдерської атаки й у “час Ч” бути готова до потрібного реагування.

10. Підписання договору зі спеціалізованою адвокатською компанією

Боротьба з рейдерством – справа не проста, і досвід штатного юриста часто-густо не дозволяє вибудувати ефективний захист бізнесу. Тут потрібен специфічний досвід і вправність. Тому рекомендуємо залучати для подібних питань спеціалізованих адвокатів, які надалі працюватимуть як єдина команда зі штатними юристами (якщо такі є).

Наведені вище принципи дають можливість захистити компанію не лише від рейдерів, а й від безлічі інших зовнішніх загроз. У цій справі важлива як системність, так і проведення періодичних апгрейдів упроваджених заходів.

Андрій Молчанов, молодший партнер,
керівник практики контрактного права,
адвокат, АО “Вдовичен та партнери”

Спеціально для “Юрист&Закон”