+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

Фінансистам заборонили безпідставно штрафувати українських позичальників. Верховний суд розглянув спір боржника з банком «Форум» (справа №6-546цс17), і видав нову правову позицію, обов’язкову до виконання всіма проблемними фінустановами: їм заборонили нараховувати позичальникам пені й штрафи за прострочені кредитні платежі, якщо людина або підприємство не могли заплатити, оскільки не знали куди саме відправляти гроші. Про це пише UBR.

Свою думку щодо такої позиції ВСУ висловила і юрист практики контрактного права АО «Вдовичен та партнери», адвокат Олена Гаврилова.

За словами юриста, якщо банк працює в нормальному режимі, а також якщо в банку введена тимчасова адміністрація, проблем не виникає, оскільки платежі приймаються, всі рахунки банку діють. При ліквідації банку ситуація змінюється, банк закриває всі свої рахунки й відкриває новий – єдиний накопичувальний рахунок в Нацбанку для прийняття всіх надходжень.

«І тут головне для позичальника підтвердити неможливість виконати своє зобов’язання з вини банку, щоб в подальших суперечках з банком мати більше шансів для позитивного рішення суду. Наша рекомендація – це фіксувати свої дії з наміром погасити заборгованість. Наприклад, ви прийшли до відділення банку, а там закрито і немає ніякого оголошення – зателефонуйте на його гарячу лінію (обов’язково запишіть час і дані оператора). Інший варіант – викличте поліцію, співробітники якої зафіксують факт їх прибуття в конкретний час до відділення банку. Неможливо заплатити через інший банк – отримаєте письмову відмову в цього банку про неможливість здійснити платіж. А також обов’язково надішліть письмову заяву в банк про надання інформації як вам платити далі. У разі відсутності реакції на письмове звернення – ви маєте право внести суму боргу в депозит нотаріуса, в цьому випадку ви виконали свої зобов’язання і до вас не може бути ніяких претензій, в тому числі й нарахування штрафних санкцій», – запевнила Гаврилова.

Вона також зауважила, що банк, який ліквідується не має права на власний розсуд збільшувати суму штрафних санкцій і відсотків за користування кредитними коштами, оскільки розмір відсотків і пені чітко вказаний в кредитних договорах.

«Єдиний нюанс, банк може «почекати» з відправкою вам вимоги погасити кредит, тим самим збільшити період вашої прострочення. Але тут знову ж таки питання до позичальника – наявність доказів спроб своєчасно погасити заборгованість перед банком», – сказала Гаврилова.

Повний текст статті – за посиланням.