+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

В Україні створено новий правоохоронний орган – Бюро економічної безпеки.

Закон України від 28 січня 2021 року № 1150-IX «Про Бюро економічної безпеки».

 1. Новоутворений правоохоронний орган – Бюро економічної безпеки –  буде здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень у економічній (податковій) сфері – Бюро економічної безпеки – який має бути створений та запрацювати протягом 6 місяців з часу набрання чинності цим Законом.
 2. Відповідно до цього Закону буде ліквідовано податкову міліцію (ДФС) та слідчих СБУ буде позбавлено повноважень розслідувати економічні правопорушення.
 3. Законом передбачено перехідний 6-місячний період, по завершенні якого усі незакінчені кримінальні провадження протягом 2 місяців мають бути передані з податкової міліції до Бюро економічної безпеки.
 4. Початок повноцінної роботи Бюро економічної безпеки прогнозується в четвертому кварталі 2021 року.
 5. Для бізнесу цей Закон цікавий тим, що у 2021 році припинить свою діяльність податкова міліція, яка мала та має репутацію органу, який чинив та чинить неправомірний тиск на бізнес.
 6. Закон України «Про Бюро економічної безпеки» набув чинності з 25.03.2021.

Тепер при звільненні власник чи уповноважений ним орган не зобов’язані видавати працівнику трудову книжку і вже не несуть відповідальність за її невидачу чи несвоєчасну видачу

Закон України від 05.02.2021 № 1217-IX  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».

 1. Цим Законом внесено зміни до Кодексу законів про працю, зокрема, тепер при звільненні працівника, власник або уповноважений ним орган зобов’язані в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення та провести з ним повний розрахунок. Записи у трудовій крижці про звільнення тепер вносяться виключно на вимогу працівника, у якого і повинна зберігатись трудова книжка.
 2. Працівнику, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється виключно на його вимогу.
 3. Якщо працівника звільнено з роботи у зв’язку із набранням законної сили обвинувального вироку, то у разі визнання його засудження незаконним, власник або уповноважений ним органом видає наказ (розпорядження) про визнання недійсним наказу (розпорядження), згідно з яким громадянин звільнений з роботи (посади) у зв’язку з незаконним засудженням або відсторонений від посади у зв’язку з незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, з обов’язковою подачею відомостей про скасування такого наказу (розпорядження) до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
 4. Незаконно засуджений чи незаконно притягнутий до відповідальності працівник має бути поновлений на колишній роботі (посаді), а в разі неможливості цього (ліквідація підприємства, установи, організації, скорочення посади, наявність інших передбачених законом підстав, що перешкоджають поновленню на роботі (посаді) – йому має бути надано державною службою зайнятості іншу підходящу роботу.
 5. Для бізнесу цей Закон цікавий тим, що тепер кадрова служба не зобов’язана вимагати у працівників трудові книжки, зберігати їх, вести обов’язковий облік трудових книжок та вносити обов’язкові записи до них. Тепер трудові книжки будуть зберігатися у працівника і записи у трудову книжку будуть здійснюватися лише на вимогу працівника. Також врегулювано, як у позасудовий спосіб поновити на роботі незаконно засудженого чи незаконно притягнутого до відповідальності працівника.
 6. Цей Закон прийнято 05.02.2021 року, а набрання чинності відбудеться 10.06.2021 року.

Передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення вимог не тільки пожежної, але і техногенної безпеки.

Закон України від 30 березня 2021 року № 1366-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення вимог пожежної та техногенної безпеки»

 1. Внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог пожежної та техногенної безпеки, зокрема, внесено зміни до ст.ст. 175 (Порушення встановлених законодавством вимог пожежної та техногенної безпеки), 183 (Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб), 188-8 (Невиконання приписів, розпоряджень та постанов посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки), 223 (Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки) та 225 (Особи, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення) цього Кодексу.
 2. Надано право складати адміністративні протоколи про вчинення адміністративного правопорушення, крім працівників відомчої та місцевої пожежної охорони, також і членам добровільної пожежної охорони.
 3. У статті 270 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної або техногенної безпеки, якщо воно спричинило виникнення пожежі або аварії, якою заподіяно шкоду здоров’ю людей або майнову шкоду у великому розмірі. Покарання за таке правопорушення – від 17000 грн. до 68000 грн. або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. Якщо ж недотримання вимог пожежної та техногенної безпеки призвело до загибелі людей, майнової шкоди в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки, покарання передбачене у виді позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
 4. Тим власникам бізнесу, які здійснюють діяльність, пов’язану із необхідністю дотримання не лише пожежної, але й техногенної безпеки, необхідно доручити керівництву компаній привести внутрішні нормативні документи у відповідність з вимогами Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України, в яких передбачити новий вид інструктажу (дотримання вимог техногенної безпеки) та відповідальних осіб за дотримання вимог не лише пожежної, але і техногенної безпеки підприємств.
 5. Цей Закон набув чинності із 17.04.2021 року.