+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

ЗМІНИ ДО ЗАКОНОДАВСТВА

Новина для власників бізнесу.

З 1 вересня спрощено процедуру приєднання платників податків до Договору про визнання електронних документів (далі – Договір), що повинно спростити роботу з електронною документацією. За наявності такого Договору можна направляти до контролюючих органів електронні документи (у т.ч. податкову, фінансову та статистичну звітність, звітність з ЄСВ, податкові та акцизні накладні, розрахунки коригування до них, заяви, довідки, сервісні запити, витяги, договори, повідомлення, рішення тощо), створені з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг (далі – ЕДП).

Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Мінфіну від 06.06.17 р. №557 (далі – Порядок №557), затверджено у новій редакції. Тепер для приєднання до Договору заява не подається. Достатньо надіслати контролюючому органу будь-який електронний документ установленого формату. Підтвердженням приєднання до Договору є отримання квитанції про прийняття документу контролюючим органом. Фізособи, які не є самозайнятими особами, автоматично вважаються суб’єктами електронного документообігу та мають право подавати електронні документи до контролюючих органів із використанням кваліфікованого електронного підпису. Форму Договору викладено у новій редакції, проте вона залишиться чинною до виникнення підстав, визначених п. 5 розд. III Порядку №557.

30 вересня Кабінет міністрів України прийняв рішення щодо територіальних органів Державної податкової служби (ДПС) як юридичних осіб, що будуть ліквідовані – буде припинено діяльність 25 головних управлінь, офісу великих платників податків та інформаційно-довідкового департаменту ДПС. Зокрема, ДПС України доручено утворити відповідні ліквідаційні комісії, а також забезпечити утворення територіальних органів в рамках однієї юридичної особи – ДПС. Кабмін також прийняв рішення реорганізувати територіальні органи Державної митної служби шляхом їх приєднання до Держмитслужби. Терміни для завершення створення єдиних юридичних осіб ДПС та Держмитслужби в постановах не вказані. Проте рішення про створення єдиної юридичної особи ДПС, зокрема, мотивовано необхідністю виконання до 1 січня 2021 року структурного маяка в рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом.

РОЗ’ЯСНЕННЯ

з наступних питань

Щодо обов’язкових заходів, які повинно вжити Товариство для того, щоб особа-підписант (що тимчасово виконує обов’язки директора) Товариства мала можливість з використанням власного електронного цифрового підпису подавати звітність від імені Товариства, та хто (директор ОСОБА 1 чи тво директора ОСОБА 2) в даний момент є особою, відповідальною за подання звітності від імені Товариства?

«…Згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 р. №557, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.07.2020 р. за №723/35006 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 р. №261; далі –  Порядок), для надання права підпису електронних документів іншим особам, яким делеговано право підпису, платник повідомляє про таких осіб контролюючий орган, на обліку в якому перебуває платник, шляхом направлення повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису (далі – Повідомлення) в електронному вигляді за формою згідно з додатком 2 до Порядку.

До Повідомлення вноситься інформація про підписувача (підписувачів), якому (яким) надається право підпису електронних документів. На сформоване Повідомлення першими накладаються кваліфіковані електронні підписи усіх осіб, включених до Повідомлення, у порядку черговості їх внесення до Повідомлення, після них – кваліфікований електронний підпис керівника і останньою – печатка (за наявності) (пункт 4 розділу ІІІ Порядку).

Щодо питання №5. Відповідно до статей 64 та 66 Кодексу, взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів у контролюючих органах, а також внесення змін до їх облікових даних здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр), отриманих у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами ДПС.

Відомості з Єдиного державного реєстру містять інформацію, зокрема, й про керівника юридичної особи та про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо.

За даними Єдиного державного реєстру та Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб керівником Товариства є ОСОБА 1, особою, що має право підпису, –  ОСОБА 2»

 (Лист ДПС від 14.09.2020 р. №3857/ІПК/99-00-12-02-01-06)

Щодо зобов’язання відокремленого підрозділу (філії) юридичної особи подавати до контролюючого органу повідомлення за ф. №20-ОПП про об’єкти оподаткування за умови, що такий відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати, утримувати та сплачувати податки та збори до бюджету, вести податковий облік, подавати податкову звітність

«…Згідно з пунктом 8.3 розділу VIII Порядку №1588 якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об’єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник податків зобов’язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у контролюючому органі за місцезнаходженням такого об’єкта у порядку, визначеному розділом VII Порядку №1588.

Відповідно до п. 7.2. розділу VII Порядку №1588 для взяття на облік за неосновним місцем обліку платник податків зобов’язаний протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об’єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню чи пов’язані з оподаткуванням, подати до відповідного контролюючого органу заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою №17-ОПП.

У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов’язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а у випадках, передбачених Кодексом, – за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості) (пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Кодексу).

Отже, якщо платник податку – Товариство має структурний підрозділ, територіально розташований не за місцезнаходженням (основним місцем обліку) Товариства, в якому працюють та отримують заробітну плату наймані працівники, то платник податку зобов’язаний стати на облік як платник окремих видів податків та перераховувати податок на доходи фізичних осіб із доходів у вигляді заробітної плати до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) такого підрозділу (неосновне місце обліку) на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби.

При цьому при сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням (розташуванням) підрозділу (неосновне місце обліку) в полі №3 платіжного доручення відповідно до Порядку №666 необхідно вказувати код юридичної особи, яка стала на облік як платник окремих видів податків.

Щодо сплати до бюджету військового збору із доходів у вигляді заробітної плати найманих працівників, які працюють у неуповноваженому відокремленому підрозділі, та який код ЄДРПОУ зазначається в призначенні платежу… то юридична особа перераховує військовий збір як за себе, так і за неуповноважені відокремлені (структурні) підрозділи до бюджету за своїм місцезнаходженням (реєстрації) на відповідні рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби.

Щодо сплати до бюджету єдиного внеску за неуповноважений відокремлений підрозділ та який код ЄДРПОУ зазначається в призначенні платежу… то сплата єдиного внеску та подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску здійснюються платником за основним місцем його обліку…»

(Лист ДПС від 14.09.2020 р. №3836/ІПК/99-00-04-05-03-06)

Щодо перевірок стосовно правильності нарахування та сплати ЄСВ

«…Законом України від 14 липня 2020 року №786-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців” (далі – Закон №786) внесено зміни до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу, зокрема в частині уточнення окремих умов поширення дії мораторію на проведення податкових перевірок на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Також зазначаємо, що Законом №786 не скасовано абзац перший пункту 9-12 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами (далі – Закон №2464), із змінами, внесеними Законами України від 30 березня 2020 року №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та від 13 травня 2020 року №591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким установлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.

Водночас, статтею 13 Закону №2464, податковим органом надано право проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб – підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.

При цьому, документальні перевірки податковими органами проводяться у порядку, встановленому Кодексом.

Отже, враховуючи зміни внесені Законом №786 до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу, під час проведення перевірок з підстав, визначених у цьому пункті, податковими органами одночасно перевіряються питання дотримання платником податків вимог як податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкової органи, так і законодавства з питань єдиного внеску.

(лист ДПС від 11.09.2020 р. №3817/ІПК/99-00-07-09-02-06)