+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

ЗМІНИ ДО ЗАКОНОДАВСТВА

  1. Новина для власників бізнесу.

Міністр юстиції України Павло Петренко в інтерв’ю аналітичному порталу «Слово і діло» повідомив про електронні довірчі послуги та можливість переведення реєстру нерухомого майна на блокчейн.

Зокрема він наголосив, що Мін’юст розробив досить прогресивний закон про електронні довірчі послуги. Серед новацій – запровадження сервісу Mobile-ID, який дає додаткові можливості ідентифікації у відносинах з банками, відносинах з державними інституціями.

«Крім цієї новації там ще дуже багато інших, які набудуть чинності наприкінці цього року та в наступному році. Це можливість укладення електронних контрактів, це верифікація вас, як сторони договірних відносин з іншими державами. Тобто ви можете робити транскордонні контракти, підтверджувати свої зобов’язання, там дуже багато таких прогресивних інновацій, які спонукають і будуть спонукати державні органи все ж таки переходити на систему електронного врядування», – наголосив Міністр.

Він підкреслив, що Україна – перша в світі країна, яка на рівні рішення уряду, імплементації цього рішення, запустила систему електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ) на блокчейн-технології. За словами очільника відомства, наразі Мін’юст допрацьовує можливість переведення реєстру нерухомого майна на блокчейн. Для запровадження цієї технології Міністерство співпрацює з компанією BitFury.

«Був підписаний меморандум між українським урядом та американською компанією BitFury, яка є однією з найбільш прогресивних розробників блокчейн. На виконання цього меморандуму ми, як Міністерство юстиції, погодилися стати пілотним проектом. Ми – щодо програми, яка здійснює реалізацію конфіскованого майна. МінАПК – щодо земельного кадастру», – пояснив Павло Петренко.

Міністр додав, що BitFury надає цю технологію безкоштовно.

«За такою самою позицією ми плануємо зробити реєстр нерухомості, а з часом і реєстр бізнесу. Він більш складний, тому ми виставили такі пріоритети. Я думаю, що на початку осені ми вже публічно озвучимо дорожню карту щодо імплементації блокчейн у цих двох реєстрах», – підсумував очільник Мін’юсту.

Додаткові матеріали за посиланням: https://www.slovoidilo.ua/2018/07/20/novyna/ polityka/ministr-yustycziyi-pavlo-petrenko-my-mozhemo-perehnaty-ne-lyshe-estoniyu-a-krayi ny-shhe-bilsh-efektyvnymy-systemamy-elektronnoho-uryaduvannya

  1. Новина для юристів.

09.07.2018 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування платою за землю» (далі – Наказ № 602), яким відповідно до п. 52.6 ст. 52 глави 3 розд. ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами і доповненнями (далі – Кодекс) та Порядку надання узагальнюючих податкових консультацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.09.2017 № 811, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2017 за № 1266/31134, затверджено три узагальнюючі податкові консультації (далі – Узагальнюючі податкові консультації), а саме:

щодо справляння плати за землю у разі оренди площі у багатоквартирному будинку. Узагальнюючою податковою консультацією визначено, що безпосереднім платником плати за землю виступає особа, стосовно якої здійснено реєстрацію державних прав на земельну ділянку під будинком та прибудинкову територію (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників);

щодо сплати земельного податку власником нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені. Узагальнюючою податковою консультацією визначено, що особу, яка володіє нерухомим майном, розташованим на земельній ділянці, права на яку для такої особи не оформлені, не можна вважати платником земельного податку в розумінні ст. 269 Кодексу до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку згідно із записом, сформованим у Державному земельному кадастрі, у порядку, визначеному законом. До такого моменту зазначена особа відповідно до вимог Кодексу не повинна сплачувати земельний податок;

щодо справляння земельного податку з фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку. Узагальнюючою податковою консультацією визначено, що фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, який використовує будівлі (споруди), їх частини, для провадження господарської діяльності та який оформив відповідно до вимог законодавства свої права на земельну ділянку під такими об’єктами, не повинен сплачувати земельний податок. Разом із тим, абзац четвертий п. 297.1 ст. 297 Кодексу не передбачає звільнення від земельного податку для фізичної особи підприємця – платника єдиного податку у випадку, коли обов’язок зі сплати податку виникає у нього як у співвласника багатоквартирного будинку у складі витрат на управління.

З текстом зазначених Узагальнюючих податкових консультацій Ви можете ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua).

  1. Новина для бухгалтера.

Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 11.07.2018 № 547 «Про внесення змін до Порядку подання фінансової звітності», якою, зокрема, передбачено:

  • доповнення переліку підприємств, які складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності;
  • подання фінансової звітності, складеної за міжнародними стандартами фінансової звітності, на основі таксономії в єдиному електронному форматі;
  • подання окремими категоріями підприємств разом з фінансовою звітністю звіту про управління та звіту про платежі на користь державі;
  • подання консолідованої фінансової звітності.

Текст постанови за посиланням: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/547-2018-%D0%BF.

РОЗ’ЯСНЕННЯ

з наступних питань:

Щодо підписання прибуткових та видаткових касових ордерів уповноваженою особою.

ДФС вважає можливим підписання прибуткових та видаткових касових ордерів особою, уповноваженою керівником, замість керівника, головного бухгалтера та касира із зазначенням прізвища та ініціалів такої особи та/або осіб.

Разом з тим, для отримання роз’яснення з порушених питань пропонується звернутись до Національного банку України, як до розробника постанови Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року N 148 “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”.

(Лист ДФС від 13.07.2018 р. N 3102/6/99-99-14-05-01-15/ІПК)

Про порядок оподаткування ПДВ коштів, які надійшли у вигляді компенсації з оплати земельного податку.

За роз’ясненням ДФС складовою частиною господарської діяльності з нерухомим майном є як придбання власником такого майна певних товарів та отримання послуг, пов‘язаних з необхідністю утримання такого майна (теплова та електрична енергія, природний газ, послуги з водопостачання, водовідведення, охорони, інших супутніх товарів/послуг тощо (далі – комунальні послуги на енергоносії), сплата податків, пов‘язаних з рухомим/нерухомим майном (транспортний податок, земельний податок, орендна плата за землю, податок на нерухоме майно), так і перенесення вартості таких витрат на вартість готової продукції/послуг в т.ч. і формування з урахуванням таких витрат розміру орендної плати за рухоме/нерухоме майно (в такому випадку перераховані витрати будуть визнані такими, що використані орендодавцем в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності).

Тобто у вартості орендної плати за рухоме/нерухоме майно орендар має здійснювати економічне відшкодування всіх елементів витрат, пов‘язаних з послугами з надання майна в оренду, у т.ч. й таких складових, як земельний податок, орендна плата за землю, податок на нерухоме майно чи транспортний податок.

При цьому з урахуванням норм пункту 188.1 статті 188 ПКУ у випадку, якщо орендодавцем є бюджетна установа, то кошти, що отримуються від орендаря у вигляді відшкодування витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та енергоносії, не включаються орендодавцем до бази оподаткування податком на додану вартість.

Якщо орендодавцем є інша особа – платник ПДВ, то кошти, що отримуються від орендаря як відшкодування (компенсація) будь-яких витрат, передбачених договором оренди, включаються орендодавцем до бази оподаткування та оподатковуються податком на додану вартість у загальновстановленому порядку, оскільки є складовою частиною операцій з постачання послуг при наданні в оренду рухомого/нерухомого майна.

Таким чином, відшкодування земельного податку та інших витрат за своєю суттю є складовою вартості послуги з оренди майна, яка є об’єктом оподаткування ПДВ, та включається до бази оподаткування ПДВ за відповідний звітний період.

(Лист ДФС від 16.07.2018 р. N 3126/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

Щодо компенсації витрат працівника за авансовим звітами.

До загального місячного (річного) оподатковуванного доходу платника податку не включаються кошти, отримані платником податку від роботодавця під звіт за умови дотримання усіх вимог, встановлених п. 170.9 ст. 170 Кодексу. Також вказаний дохід не є об’єктом оподаткування військовим збором.

Разом з тим, оскільки фізичною особою (працівником) придбання товару здійснено не за рахунок попередньо виданих юридичною особою (працедавцем) коштів під звіт, то дохід, виплачений такій фізичній особі за реалізований (проданий) товар, включається до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інші доходи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

(Лист ДФСУ від 16.07.2018 р. N 3136/6/99-99-15-02-01-15/ІПК)