+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

ЗМІНИ ДО ЗАКОНОДАВСТВА

 Новина для власників бізнесу.

15 грудня 2020 Верховна Рада прийняла Закон «Про Державний бюджет України на 2021 рік», яким зокрема встановлено мінімальні розміри на 2021 рік мінімальної заробітної плати прожиткового мінімуму.Мінімальна заробітна плата у 2021 році: у місячному розмірі: з 1 січня – 6 000 грн, з 1 грудня – 6 500 грн; у погодинному розмірі: з 1 січня – 36,11 грн, з 1 грудня – 39,12 грн.

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2021 року – 2 189 грн, з 1 липня – 2 294 грн, з 1 грудня – 2 393 грн.

21 грудня 2020 Президентом України підписано Закон України № 962-ІХ,”Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій”, який передбачає, зокрема, застосування зниженої ставки ПДВ у розмірі 7% до операцій з постачання послуг з тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями та подібними закладами”.

30 грудня 2020 Президентом України підписано Закон України №1117-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування». Основні зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ), які вносяться даним Законом:

  1. Відтермінування норм щодо контрольованих іноземних компаній (КІК). Усі обов’язки платників податків, пов’язані з їх статусом контролюючої особи відносно контрольованої іноземної компанії, почнуть діяти з 1 січня 2022 року.
  2. Уточнення правила «тонкої капіталізації». До п. 140.2 ст. 140 ПКУ внесені зміни, які передбачають коригування фінансового результату у тих платників податку на прибуток, у яких сума боргових зобов’язань за кредитами, позиками, договорами лізингу за операціями з нерезидентами перевищує суму власного капіталу більш ніж у 3,5 рази. При цьому фінансовий результат до оподаткування платника збільшується саме на суму перевищення розміру нарахованих процентів за такими борговими зобов’язаннями над 30% суми розрахованого відповідним чином об’єкта оподаткування того звітного періоду, у якому такі проценти нараховувались.Таким чином, для врахування цього правила «тонкої капіталізації» братимуться дані виключно по операціях із нерезидентами.Набрання чинності цими нормами також відстрочене до 1 січня 2022 р.
  3. Зміни щодо строків введення нових категорій платників податку на прибуток підприємств. Строки введення у дію норм щодо запровадження нового виду платників податку на прибуток підприємств – іноземних юридичних осіб, які мають місце ефективного управління на території України та щодо можливості визнання такими особами себе резидентами України (п. 133.1.5 ст. 133 ПКУ) також продовжені. Нова дата набрання ними чинності – 1 січня 2022 р. Так само продовжено строки щодо взяття на облік нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України – з 1 липня 2020 року до 1 січня 2021 року.
  4. Зміни у застосуванні концепції ділової мети у відносинах з нерезидентами, згідно з якими доведення відсутності ділової мети має значення у операціях з придбання товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій за кредитними договорами, договорами позики, фінансового лізингу та операцій з нарахування роялті) у нерезидентів, які зареєстровані у низькоподаткових юрисдикціях або у організаційно-правовій формі, згідно Постанов Кабміну, а також реалізації таких товарів (робіт, послуг) на користь нерезидентів.За умови доведення контролюючим органом відсутності ділової мети у вказаних операціях, фінансовий результат до оподаткування платника податку на прибуток підприємств збільшується на всю суму вартості таких товарів (робіт, послуг).
  5. Збільшено граничну площу нерухомості, яку можуть надавати в оренду ФОП платники єдиного податку. Законодавець дозволив ФОП платникам єдиного податку здійснювати діяльність із здавання в оренду житлових приміщень, загальна площа яких не перевищує 400 квадратних метрів та нежитлових приміщень, площею до 900 квадратних метрів.
  6. Зміни у порядку проведення податкових перевірок. Перевірки суб’єктів малого підприємництва (осіб з доходом до 10 млн. євро) тепер не зможуть бути перервані за рішенням контролюючого органу із перериванням строку проведення перевірки. Таке виключення тепер буде передбачено у п. 82.4 ст.82 ПКУ.

РОЗ’ЯСНЕННЯ

з наступних питань

Щодо можливості формування податкового кредиту на підставі податкової накладної, складеної на операції з постачання товарів, в якій допущено помилку у коді товару згідно з УКТ ЗЕД

Як зазначено у зверненні, платник ПДВ – вітчизняний виробник при реалізації продукції власного виробництва у податковій накладній, яка зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), допущену технічну помилку, а саме: помилку у сьомій цифрі коду згідно з УКТ ЗЕД по одній позиції товару…

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді (пункт 201.10 статті 201 статті 201 розділу V ПКУ).

Таким чином, податкова накладна, що містить помилки у коді товару згідно з УКТ ЗЕД (у тому числі, якщо помилка наявна хоч в одній цифрі коду товару згідно з УКТ ЗЕД та незалежно від того, яку кількість цифр такого коду зазначено платником ПДВ у відповідному рядку податкової накладної: 4 чи 7), не дає змоги у повній мірі ідентифікувати здійснену операцію, а, отже, не може бути підставою для віднесення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту.

При цьому пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ передбачено, що з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, постачальником товарів/послуг, постачальником товарів/послуг складається розрахунок коригування до податкової накладної.

Отже, якщо при складанні податкової накладної було допущено помилку у коді товару згідно з УКТ ЗЕД, така помилка може бути виправлена шляхом складання постачальником товарів/послуг розрахунку коригування до такої податкової накладної. Такий розрахунок коригування підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН (лист ДПС від 10.12.2020 р. № 5118/ІПК/99-00-05-06-02-06)