+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

ЗМІНИ ДО ЗАКОНОДАВСТВА

Щодо порядку отримання слідчим/прокурором дозволу на проведення обшуку.

Відтепер в клопотанні до слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку зазначається не лише перелік речей, документів або осіб, які планують відшукувати, а індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукувати, а також їх зв’язок із вчиненим кримінальним правопорушенням.

Дотого ж клопотання повинно містити обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до ч.2 ст. 93 цього Кодексу (шляхом витребування), або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим КПК України, а доступ до осіб, яких планується відшукати, – за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.

Таким чином, клопотання про надання дозволу повинно підтверджувати те, що проведення обшуку за встановлених обставин є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.

У разі відмови у задоволенні клопотання про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи слідчий, прокурор не має права повторно звертатися до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на обшук того самого житла чи іншого володіння особи, якщо у клопотанні не зазначені нові обставини, які не розглядалися слідчим суддею.

Щодо обов’язку допуску адвоката на місце проведення обшуку

Незалежно від стадії обшуку слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов’язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката, повноваження якого підтверджуються згідно з вимогами КПК України.

Слідчий, прокурор не має права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника. Слідчий, прокурор зобов’язаний допустити такого адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.

Щодо особистого обшуку під час обшуку житла чи іншого володіння

Обшук особи здійснюється особами тієї самої статі у присутності адвоката, представника на вимогу такої особи.

Неявка адвоката, представника для участі у проведенні обшуку особи протягом 3 (трьох) годин не перешкоджає проведенню обшуку. Хід і результати особистого обшуку підлягають обов’язковій фіксації у відповідному протоколі.

Щодо строків досудового розслідування

Нововведення до КПК України фактично «ділять» строк досудового розслідування на два етапи: строк з моменту внесення відомостей до ЄРДР та до дня повідомлення особі про підозру; строк з моменту повідомлення особі про підозру та до закінчення досудового розслідування.

Таким чином, строк з моменту внесення відомостей до ЄРДР та до дня повідомлення особі про підозру становить:

  • шість місяців – у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;
  • дванадцять місяців – у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
  • вісімнадцять місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Строк з моменту повідомлення особі про підозру та до закінчення досудового розслідування становить:

  • протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;
  • протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Слідчий/прокурор зобов’язаний закрити кримінальне провадження, у разі:

  • якщо строк досудового розслідування закінчився та жодній особі не було повідомлено про підозру;
  • якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування (крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи).

Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п’яти днів до спливу строку досудового розслідування.

На досудовому розслідуванні може бути оскаржене повідомлення слідчого, прокурора про підозру після спливу одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, але не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом підозрюваним, його захисником чи законним представником. За результатами розгляду такого виду скарги слідчий суддя може скасувати повідомлення про підозру.