+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

СПРОЩЕНО ПРОЦЕДУРУ ОРЕНДИ ДЕРЖАВНОГО ТА КОМУНАЛЬНОГО МАЙНА

  1. Даним порядком встановлено нові механізми передачі майна в оренду виключно через електронну торговельну систему ProZorro.Продажі, оприлюднення інформації за результатами аукціону, запровадження онлайн-моніторингу, укладення та продовження договорів оренди.
  2. Доступ до електронної торгової системи надається потенційному орендарю та орендодавцю оператором такої системи.
  3. Учасники електронної торговельної системи повинні мати свої особисті кабінети, через які здійснюються всі операції, що стосуються оренди державного та комунального майна.
  4. Всі необхідні документи для оренди державного та комунального майна подаються через електронний кабінет. Так, якщо орендар бажає взяти учать в електронному аукціоні він через свій особистий кабінет подає заяву про таку участь.
  5. Підприємство само може знайти вільні приміщення та ініціювати перед його власником процедуру аукціону для передачі його в оренду.
  6. Аукціон вважається таким, що відбувся навіть за участі одного учасника.
  7. Для участі в електронному аукціоні необхідно сплатити реєстраційний та гарантійний внески для набуття статусу учасника.
  8. Укладення договорів про оренду відбувається протягом 20 днів після аукціону. Якщо ж, аукціон не проводився, то з дати прийняття рішення про укладення договору з орендарем.
  9. Зміни до договору можуть вноситися тільки за згодою сторін до закінчення терміну дії договору про оренду шляхом подачі заяви.
  10. Строк оренди складає 5 років. Але, варто зазначити, що в окремих випадках допускаються інші строки.
  11. Продовжити строк дії договору можна як за результатами проведення аукціону так і без такого. Якщо договір продовжується без проведення аукціону, то орендар повинен подати заяву орендодавцю не пізніше 3 місяців до закінчення строку дії договору про оренду
  12. Якщо приміщення в поганому стані орендар може провести його капітальний ремонт за рахунок орендних платежів.
  13. Даний механізм є прозорим та мінімізує корупційні схеми у даній сфері, а також обмежує можливості для зловживань із внесенням змін до договорів оренди через маніпуляції із цільовими призначеннями, збільшенням строків оренди і орендованих площ.

ЯК ПРАВИЛЬНО ОФОРМИТИ ВИХІД ПРАЦІВНИКІВ З КАРАНТИНУ?

  1. На сьогодні в результаті послаблень карантинних умов і зняття деяких обмежень поступово підприємства повертаються до роботи в офісі, а тому роботодавцю слід подбати про те, як юридично правильно оформити повернення співробітників на роботу.
  2. Згідно з роз’ясненнями Держпраці, варто зазначити, що автоматичного виходу працівників із «карантинних відпусток» законом не передбачено, а тому щоб уникнути штрафних санкцій бізнесу потрібно правильно оформити перехід працівників на звичайний режим роботи. Що ж для цього потрібно?
  • зібрати від працівників заяви про можливість працювати в офісі та про припинення дистанційної роботи з конкретної дати та з прийнятним графіком (з 09:00 до 18:00, або 10:00 до 19:00);
  • оформити наказ по підприємству про припинення дистанційної роботи та поновлення звичайного режиму роботи;
  • виконувати всі вимоги з санітарно-епідеміологічних норм для Вашого виду бізнесу, у тому числі проведення щоденного температурного скринінгу всіх співробітників та відвідувачів, дезінфекція приміщення кожні 2 години, забезпечення працівників антисептиками для обробки рук, масками, перчатками та іншими засобами індивідуального захисту, дотримання відстані між столами працівників і таке інше.
  1. Штраф за порушення правил роботи підприємства в карантин складає від 34 000 до 170 000 грн за кожне окреме порушення.

ВВЕДЕНО НОВІ КАРАНТИННІ ОБМЕЖЕННЯ

  1. Кабінет міністрів України прийняв постанову «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 17.06.2020 року №500, якою продовжило карантин до 31 липня 2020 року.
  2. Рекомендовано суб’єктам господарювання на період дії карантину внести зміни до режимів роботи, зокрема встановити початок роботи о 10 або більш пізній годині суб’єктам господарювання, які провадять свою діяльність у таких видах економічної діяльності: гуртова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів; поштова та кур’єрська діяльність; тимчасове розміщування та організація харчування; страхова діяльність; освіта; надання соціальної допомоги; мистецтво, спорт, розваги та відпочинок.
  3. Все ще залишається забороненим:
  • перебування в громадських місцях без засобів індивідуального захисту;
  • перебування на вулиці без документів, що посвідчують особу;
  • проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю більше однієї особи на 5 кв. метрів площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі);

4 . На території регіонів із значним поширенням COVID-19 запроваджується посилення протиепідемічних заходів, а саме обмежується робота закладів фізичної культури і спорту, спортивних залів, фітнес-центрів, закладів культури; діяльності закладів харчування.

ПРИЙНЯТО ЗМІНИ ДО КОДЕКСУ З ПРОЦЕДУР БАНКРУТСТВА НА ПЕРІОД КАРАНТИНУ

  1. Верховна Рада України 18 червня 2020 року прийняла Закон України «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства щодо недопущення зловживань у сфері банкрутства на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19», яким внесло низку змін до процедури банкрутства на період дії карантину.
  2. На період дії карантину:
  • збори та комітет кредиторів можуть проводитися дистанційно та шляхом опитування в режимі відеоконференції, за умови забезпечення належної ідентифікації та перевірки повноважень представників кредиторів;
  • продовжуються строки проведення попереднього засідання суду у справі про банкрутство, звернення у межах провадження у справі про банкрутство про визнання недійсними правочинів, вчинених боржником, дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, оголошення про проведення першого, повторного та/або другого повторного аукціону, виконання плану санації чи реструктуризації боргів боржника, процедури розпорядження майном, ліквідації, реструктуризації боргів боржника та погашення боргів боржника;
  • не допускається відкриття проваджень у справах про банкрутство боржників – юридичних осіб за заявою кредиторів за вимогами до боржника, що виникли з 12 березня 2020 року;
  • продовжується строк звернення боржника до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі, якщо він доведе, що неможливість дотримання місячного строку на звернення із заявою про відкриття справи про банкрутство була спричинена поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19 та/або заходами боротьби з поширенням цієї хвороби;
  • зупиняється нарахування відсотків на зобов’язання боржника перед кредиторами.

НА ПЕРІОД ДІЇ КАРАНТИНУ ДО СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ШТРАФНІ САНКЦІЇ ЗА НЕВИКОНАННЯ ГРОШОВОГО ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

  1. Верховна Рада України 16.06.2020 року прийняла Закон України «Про внесення змін до Господарського кодексу України (щодо недопущення нарахування штрафних санкцій за кредитами у період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19)», яким захистило суб’єктів господарювання від нарахування у період карантину та у 30-денний період після завершення карантину штрафів і пені за кредитами (позиками).
  2. Якщо позичальник у період дії карантину прострочив виконання грошового зобов’язання за договором, відповідно до якого йому було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від обов’язків сплатити на користь кредитодавця (позикодавця) неустойку, штраф, пеню за таке прострочення.

ПРИЙНЯТО НОВІ ЗМІНИ ДО ПРОГРАМИ «ДОСТУПНІ КРЕДИТИ 5-7-9%» ДЛЯ БІЗНЕСУ

  1. Уряд ухвалив постанову «Про внесення змін до Порядку надання державної підтримки мікропідприємництва та малого підприємництва», якої прийняв нові зміни до програми «Доступні кредити «5-7-9%», а саме:
  • пом’якшено вимоги до обов’язкової прибутковості діючого бізнесу в попередньому податковому періоді;
  • знято обмеження щодо напрямків використання коштів, отриманих суб’єктами підприємництва для фінансування оборотного капіталу;
  • знято обмеження щодо максимальної суми кредиту в рамках програми.