+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

Відкрито доступ суб’єктів господарювання до відомостей з Єдиного державного реєстру

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 08 вересня 2016 року №593 установив, що суб’єкти господарювання можуть одержувати відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань в електронному вигляді з використанням спеціальної сервісної послуги.

Тобто, фактично суб’єкти господарювання матимуть можливість доступу до Єдиного державного реєстру з можливістю доступу до усіх відомостей та копій документів, які містяться в реєстрі.  Зауважимо, що такий доступ є ширшим у порівнянні з можливість огляду відомостей з реєстру на сайті Міністерства юстиції України, який надається на безоплатній основі.

Оплата за таку послугу здійснюватиметься щомісячно в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Критерії, строки, порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру, умови та розмір абонентної плати за надання сервісної послуги, визначаються у договорі, укладеному з технічним адміністратором Єдиного державного реєстру, а саме – з ДП «Національні інформаційні системи».

Визначено суму винагороди державного та приватного виконавців за примусове виконання судових рішень

У зв’язку з набранням чинності Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» Кабінет Міністрів Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 №643 визначив розмір винагороди приватних і державних виконавців.

Так, у разі фактичного виконання виконавчого документа майнового характеру державним виконавцям виплачуватиметься винагорода в розмірі 2 відсотки безпосередньо державному виконавцю і 0,5 відсотків – керівнику виконавчої служби і його заступникам.

Розмір винагороди приватного виконавця складатиме 10% від стягнутої з боржника суми або вартості майна боржника, а за виконання виконавчого документа немайнового характеру – дві мінімальні заробітні плати, якщо боржником є фізична особа і чотири мінімальні заробітні плати, якщо боржник – юридична особа.

Таким чином, зазначеним документом закладається підґрунтя для діяльності інституту приватних виконавців в Україні. 

Антимонопольний комітет продовжив «штрафну амністію» щодо концентрації

Рекомендаційними роз’ясненням АМКУ від 20 вересня 2016 року №44-рр продовжено строки дії так званої «штрафної амністії» для суб’єктів господарювання, що вчинили порушення законодавства у вигляді здійснення концентрації без дозволу АМКУ.

Причинами неотримання дозволів часто були специфічні вимоги конкурентного законодавства України, які полягають в отриманні спеціальних дозволів від органів АМКУ на концентрацію за певних умов. Це спричинило накопичення суб’єктами господарювання порушень режиму контролю за концентрацією.

Суть штрафної амністії полягає в тому, що суб’єкти господарювання, які вчинили концентрацію (наприклад, заснування суб’єктами господарювання інших підприємств, злиття, поглинання, купівлі-продаж корпоративних прав тощо) без дозволу АМКУ у випадках, коли отримання такого дозволу є обов’язковим, можуть до 15 вересня 2017 року заявити АМКУ про таку концентрацію, подати пакет документів для отримання дозволу зі сплатою штрафу у мінімальних розмірах (зокрема, у розмірі 20 400 грн.).

Зауважимо, що до продовження термін «штрафної амністії» складав до 15 березня 2017 року. 

«Антирейдерська» постанови від уряду

Одна із поширених схем рейдерства є заволодінням майном на підставі підроблених судових рішень. Так, підробка судових рішень або ж видання завідомо незаконних судових рішень, які не реєструють в реєстрі судових рішень, ставало способом для крадіжки бізнесу або окремих активів.

З метою мінімізації таких випадків та застосування вказаної схеми, Кабінет Міністрів України прийняв дві, так звані «антирейдерські» постанови: «Про внесення змін до пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 08.09.2016р. №594 та «Деякі питання надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 08.09.2016р. №593.

Суть нововведень полягає у тому, що реєстратори (в т.ч. нотаріуси) перед вчиненням реєстраційних дій з використанням судових рішень, зобов’язані перевіряти наявність відповідного рішення, що подається заявником в Єдиному державному реєстрі судових рішень. У разі незнаходження такого рішення в реєстрі, реєстраційна дія не вчинятиметься.  

Кабінетом Міністрів України розширено повноваження PROZORRO

 Електронному державному реєстру закупівель PROZORRO надано дозвіл перевіряти учасників тендерів.

Обмін інформацією між PROZORRO та Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань введено з метою виявлення системою PROZORRO «фейкових» підприємств, що подаються на публічні закупівлі (тендери).

Запровадження вказаної можливості для системи, через яку проводяться державні закупівлі є важливою функцією, оскільки виявлення несправжньої компанії не лише сприяє здоровій конкуренції між учасниками тендеру, а й мінімізує можливість визначення переможцем «фейкового» товариства та незаконної розтрати державних коштів.