+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

ЗМІНИ ДО ЗАКОНОДАВСТВА

НАБРАВ ЧИННОСТІ «ЗАКОН ПРО КОРПОРАТИВНІ ДОГОВОРИ» (SHAREHOLDERS’ AGREEMENTS)

18 лютого 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо корпоративних договорів». Відтепер учасники (засновники) підприємств (товариства з обмеженою відповідальністю та акціонерні товариства) можуть врегулювати корпоративне управління у таких підприємствах за допомогою договору про реалізацію прав учасників (засновників) товариства з обмеженою відповідальністю та договору між акціонерами акціонерних товариств.

У таких договорах, учасники можуть домовитись:

-користуватись своїми правами у конкретний спосіб;

-не використовувати свої права до настання подій, обставин, визначених у договорі;

-у який спосіб голосувати на загальних зборах;

-придбати частку в статутному капіталі (акції) за певною ціною чи за умови настання визначених у договорі обставин;

-продати частку в статутному капіталі (акції) за певною ціною чи за умови настання визначених у договорі обставин;

-утриматись від продажу часток (акцій) до настання визначених у договорі обставин;

-про інші дії, пов’язані з управлінням товариством.

Також, кредитор підприємства може укласти договір із акціонером/учасником товариства, умовами якого акціонер/учасник зобов’язується реалізовувати свої корпоративні права у спосіб або утримуватися (відмовитися) від їх реалізації, у тому числі голосувати у спосіб, передбачений таким договором, на загальних зборах, узгоджено вчиняти інші дії, пов’язані з управлінням товариством, придбавати або відчужувати акції за певною ціною чи за умови настання визначених у договорі обставин або утримуватися від відчуження акцій до настання визначених у договорі обставин. Метою такого договору є захист прав кредитора. Крім того, акціонери або учасники товариства можуть видавати безвідкличну довіреність з корпоративних прав, особливістю якої є те, що вона не може бути скасована до закінчення її строку або може бути скасована лише у випадках, передбачених у самій довіреності, чи після припинення зобов’язання, для виконання або забезпечення виконання якого вона видана. 

ПРИЙНЯТО ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ТОВАРИСТВА  З  ОБМЕЖЕНОЮ ТА  ДОДАТКОВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ»

6 лютого 2018 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому законопроект про врегулювання діяльності товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю. Як зазначають автори, даний Закон дозволяє учасникам товариства в певних випадках самостійно визначити порядок корпоративного управління товариством. Серед ключових змін, запроваджених даним законом:

-передбачено можливість створення наглядових рад у товариствах;

-знято обмеження щодо кількості учасників товариства;

-визначено   право   учасників   укладати   корпоративні   договори   з  питань  управління товариством;

-скасовано поняття кворуму загальних зборів, на заміну чого визначено кількість голосів для прийняття відповідних рішень (більшість, 2/3, 100%);

-змінено порядок відчуження/переходу права на частку у статутному капіталі, в тому числі в порядку спадкування;

-передбачена можливість передачі корпоративних прав у заставу;

-змінено порядок виходу із товариства;

-передбачено можливість прийняття рішення загальних зборів шляхом проведення опитування без спільної присутності учасників товариства з будь якого питання, окрім виключень, які передбачені законом та статутом;

-введено поняття значних правочинів та правочинів, щодо вчинення яких є заінтересованість.

Крім того, закон встановлює перехідний період, протягом якого запроваджуються новий порядок в правовому регулюванні товариств. Так, закон набирає чинності через три місяці після його офіційного оприлюднення. Протягом одного року після набрання чинності закону, у разі якщо положення статуту товариств, не відповідаю вимогам нового закону, застосовуються положення статуту. Дане правило застосовується протягом цього року до внесення першої зміни до статуту.

Після закінчення одного року, у разі якщо положення статуту товариств, не відповідаю вимогам нового закону, застосовуються положення закону.

Наразі Закон переданий на підпис Президенту України.

КАБМІН ЗАТВЕРДИВ КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ДОПУСТИМОСТІ ДЕРЖАВНОЇ ДОПОМОГИ МАЛОМУ ТА СЕРЕДНЬОМУ БІЗНЕСУ

07 лютого 2018 року Кабінет міністрів України своєю постановою затвердив Критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для забезпечення розвитку регіонів та підтримки середнього та малого підприємництва. До таких критеріїв віднесли:

  • недопущення суттєвої нерівності умов діяльності конкуруючих між собою суб’єктів господарювання;
  • збільшення кількості нових робочих місць;
  • зменшення кількості безробітних;
  • вихід на ринки нових товарів (робіт, послуг).

Нагадаємо, що державна допомога може надаватися у формі кредитів на пільгових умовах, гарантій або грантів, зниження сукупного розміру відсоткової ставки та плати за користування землею.

Максимальний розмір державної допомоги для новостворених суб’єктів малого підприємництва складає:

  • строком 10 років – 2 млн. євро за офіційним валютним курсом Національного банку, встановленим на дату надання державної допомоги;
  • строком від п’яти до 10 років визначається як добуток вказаного значення максимального розміру державної допомоги та співвідношення 10 років і фактичного строку кредиту;
  • строком до п’яти років визначається на рівні максимального значення розміру державної допомоги у формі кредитів строком п’ять років;

у формі гарантій:

  • строком 10 років – 3 млн. євро за офіційним валютним курсом Національного банку, встановленим на дату надання державної допомоги;
  • строком від п’яти до 10 років визначається як добуток вказаного значення максимального розміру державної допомоги та співвідношення 10 років і фактичного строку дії гарантії;
  • строком до п’яти років визначається на рівні максимального розміру гарантованої суми для гарантій строком п’ять років.

Розмір гарантії не повинен перевищувати 80 відсотків розміру кредиту;

у формі грантів, зниження сукупного розміру відсоткової ставки та плати за користування гарантією становить до 800 тис. євро за офіційним валютним курсом Національного банку, встановленим на дату надання державної допомоги.

КАБМІН СХВАЛИВ СТВОРЕННЯ КОМІСІЇ З ПРОТИДІЇ ТИСКУ НА БІЗНЕС

28 лютого 2018 року Кабінет міністрів України схвалив створення Міжвідомчої комісії з питань забезпечення дотримання правоохоронними органами прав і законних інтересів осіб. Комісія є постійно діючим дорадчим органом при Кабінеті Міністрів України.

До складу комісії будуть входити: представники державних органів, зокрема Прем’єр-міністр України, бізнес-омбудсмен, міністр юстиції, представники бізнесу, профспілок і адвокатів та інші.

До повноважень Комісії належить прийняття та розгляд скарг від підприємств на неправомірні дії з боку правоохоронних органів. За результатом розгляду скарг, Комісія має право приймати обов’язкові до розгляду відповідним правоохоронним органом, рекомендації.

Співробітники правоохоронних органів будуть викликатися на засідання комісії, з метою надання інформації, а також звітувати за конкретними справами. 

ОРГАНИ ДЕРЖНАГЛЯДУ, ЯКІ МАЮТЬ ПРАВО ПРИЙТИ НА ПЕРЕВІРКУ

23 лютого 2018 року вступив у дію Перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». А це означає, що у період з 23 лютого до 31 грудня 2018 року 24 органи держнагляду зможуть прийти як на планову, так і позапланову перевірку, серед яких:

  • Держархбудінспекція та її територіальні органи;
  • Державна служба з питань праці та її територіальні органи;
  • Державна фіскальна служба та її територіальні органи;
  • структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
  • виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад;
  • Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та його територіальні органи.