+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com
  1. Внесено зміни до Конституції щодо правосуддя

Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) від 02 червня 2016 року № 1401-VIII (далі – Закон) офіційно опубліковано 29 червня 2016 року в газеті «Голос України».

Цей Закон змінює порядок призначення, статус та відповідальність суддів.

Встановлює, що виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Передбачає, що законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, у малозначних та у деяких інших категоріях спорів.

Відповідно до нової редакції перехідних положень Конституції, представництво виключно адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року, в судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.

Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності цим Законом, здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, – до ухвалення у відповідних справах остаточних рішень.

Законом створено інститут конституційної скарги. Конституційну скаргу має право подати особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон суперечить Конституції. У такому випадку Конституційний Суд вирішує питання про відповідність Конституції закону, про який йдеться в конституційній скарзі.

Вказаний Закон набирає чинності 30 вересня 2016 року, крім частини шостої ст. 124 Конституції в новій редакції щодо можливості визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду, яка набирає чинності через три роки після опублікування.

  1. Скасовано обов’язкову реєстрацію іноземних інвестицій

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування обов’язковості державної реєстрації іноземних інвестицій» від 31 травня 2016 року № 1390-VIII (далі – Закон), який набрав чинності 25 червня 2016 року, скасовано державну реєстрацію іноземних інвестицій.

Замість реєстрації передбачено подання статистичної звітності про здійснення іноземних інвестицій.

З прийняттям цього Закону істотно спрощується залучення іноземних інвестицій в економіку України.

     3. Президент України підписав закон про фінансову реструктуризацію

Президент України підписав Закон України «Про фінансову реструктуризацію» від 14 червня 2016 року № 1414-VIII.

Закон визначає умови та порядок проведення процедури добровільної фінансової реструктуризації боржника  – суб’єкта  підприємницької діяльності, який має заборгованість хоча б перед однією фінансовою установою (яка не є пов’язаною з боржником особою).

Відповідно до Закону, процедура фінансової реструктуризації – це комплекс заходів з реструктуризації грошового зобов’язання та/або господарської діяльності боржника, що здійснюється на умовах та в порядку, встановлених цим Законом.

Фінансова реструктуризація здійснюється з метою:

– сприяння відновленню господарської діяльності боржників, які перебувають у критичному фінансовому стані, шляхом реструктуризації їхніх грошових зобов’язань та/або їхньої господарської діяльності;

– підтримки стабільності фінансової системи;

– забезпечення доступу боржників до фінансування для відновлення їхньої господарської діяльності.

Закон прийнятий з метою подолання негативних наслідків у фінансовому секторі, спричинених фінансовими кризовими процесами в економіці України.

Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування і втрачає чинність через три роки з дня набрання ним чинності.

  1. Набрав чинності Порядок функціонування електронної системи ліцензування господарської діяльності з будівництва об’єктів IV і V категорій складності

29 червня 2016 року набрав чинності Порядок функціонування електронної системи здійснення ліцензування господарської діяльності з будівництва об’єктів IV і V категорій складності, затверджений наказом Мінрегіонбуду України 27 травня 2016 року № 132 (далі – Порядок).

Згідно Порядку, подання документів до органу ліцензування здійснюється в електронній формі за допомогою телекомунікаційних засобів зв’язку із фіксацією часу відправлення та часу одержання, цілісності та автентичності документів, зазначенням їх автора та можливості надання відомостей, що дозволяють простежити історію руху документа. Документи підписуються ЕЦП.

Держателем Системи є Державна архітектурно-будівельна інспекція України як орган ліцензування.

Порядок діє до набрання чинності порядком подання документів в електронному вигляді до органу ліцензування та видачі ним документів в електронному вигляді за допомогою телекомунікаційних засобів зв’язку, встановленим КМУ відповідно до частини третьої статті 10 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”.

  1. Мінекономрозвитку України надало роз’яснення щодо електронної системи закупівель

Мінекономрозвитку України в листі від 17 травня 2016 року №  3302-06/14382-07 надало роз’яснення окремих положень законодавства у сфері закупівель стосовно електронної системи закупівель.

Відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) з 1 квітня 2016 року центральні органи виконавчої влади та замовники, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання (далі – замовники), закуповують товари, роботи і послуги, застосовуючи електронну систему закупівель.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 Закону електронна система закупівель – інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує проведення процедур закупівель, створення, розміщення, оприлюднення та обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами.

Відповідно до наказу Мінекономрозвитку України від 18.03.2016 р. N 473 веб-порталом Уповноваженого органу у складі електронної системи закупівель є інформаційно-телекомунікаційна система “Prozorro” за адресою в мережі Інтернет: www.prozorro.gov.ua (далі – веб-портал). Наповнення веб-порталу здійснюється Державним підприємством “Зовнішторгвидав України”.

Постановою КМУ від 24.02.2016 р. N 166 затверджено порядок (далі – Порядок), який визначає вимоги до функціонування електронної системи закупівель, процедуру проведення авторизації електронних майданчиків, умови підключення та випадки відключення електронних майданчиків від електронної системи закупівель, вимоги до електронних майданчиків та відповідальність операторів авторизованих електронних майданчиків.

До переліку майданчиків, що попередньо авторизовані Мінекономрозвитку України, входять такі електронні майданчики:

  • “Держзакупівлі.Онлайн” – www.dzo.com.ua;
  • “SmartTender.biz” – https://smarttender.biz;
  • “zakupki.prom.ua” – https://zakupki.prom.ua;
  • “ПриватМаркет” – privatmarket.ua;
  • “E-tender” – https://e-tender.biz;
  • “Public Bid” – public-bid/com.ua.