+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

МІНЮСТ НАГАДАВ ПРО ОБМЕЖЕННЯ ЩОДО ТРУДОВИХ ПРАВ ВАГІТНИХ

129 травня 2019 року Міністерство юстиції України на своєму офіційному веб-сайті опублікувало інформацію про забезпечення основних прав та гарантій вагітних при працевлаштуванні та роботі на підприємстві.

Зазначимо, що у вищезазначеній статті наведено п’ять основних тезисів щодо забезпечення основних прав та гарантій вагітних при працевлаштуванні та роботі на підприємстві, серед яких:

  1. Роботодавець не має права відмовити вагітній у прийомі на роботу тільки через те, що вона чекає дитину. Але Мінюст у статті зазначив, що на практиці дуже складно довести, що жінка отримала відмову саме через свою вагітність.
  2. Жінка має право на отримання скороченого робочого дня під час вагітності. Зазначимо, що Верховна Рада провалила законопроект про скорочення робочого дня для вагітних, але у жінок залишається право узгодити це питання безпосередньо з роботодавцем.
  3. Вагітні та матері дітей до 3 років не можуть бути звільнені з роботи за будь-яких обставин. На практиці є лише один випадок, який передбачає можливість звільнення, – це повна ліквідація підприємства.
  4. Вагітних і молодих мам заборонено залучати до робіт у нічний час, до позаурочних робіт, робіт у вихідні дні, направляти у відрядження. Заборонено в цілому давати їм будь-яку важку роботу, наслідком якої можуть бути емоційні чи фізичні перевантаження, що можуть у свою чергу загрожувати життю та здоров’ю дитині або матері.
  5. Якщо під час вагітності жінки закінчується строковий трудовий договір, то роботодавець зобов’язаний працевлаштувати її на іншу посаду і укласти новий трудовий договір.

Рекомендуємо бізнесу звернути увагу на дані обмеження з метою недопущення притягнення до відповідальності за порушення трудового законодавства.

ПОЯСНЕННЯ ПРАЦІВНИКА ПІД ЧАС ПЕРЕВІРКИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ МОЖЕ БУТИ НИМ СПРОСТОВАНЕ У СУДІ

02 травня 2019 року була опублікована Постанова Верховного Суду по справі № 822/1487/18. В даному судовому рішенні Суд віддав перевагу свідченням нібито неоформленого працівника, наданим ним в судовому засіданні, перед поясненнями цієї ж особи, наданими під час перевірки. Як наслідок, ВС відмінив постанову Держпраці про накладення штрафу за порушення законодавства про працю.

Згідно з матеріалами справи, під час проведення виїзної перевірки фізичного особи-підприємця (далі – “ФОП”) органом Державної фіскальної служби України (далі – “ГФС”) було встановлено, що за адресою здійснення господарської діяльності ФОП працює особа без належного оформлення трудових відносин. Вже за звичайною практикою, посадовці контролюючого органу відібрали у такої особи письмові пояснення, згідно з якими останній здійснює торгівлю за дорученням ФОП, а в період відсутності ФОП самостійно доставляє товар в місце продажу і розкладає його. Також особа пояснила, що працює у ФОП щоденно близько місяця, виручку за товар здає щодня, отримує винагороду в процентному відношенні до виручки.

На підставі отриманих пояснень контролюючий орган зробив висновок про допуск працівника до виконання робіт без належного оформлення трудових стосунків. Відносно ФОП начальником Держпраці було винесено постанову, якою був накладений штраф за порушення законодавства про працю.

Проте в ході судового розгляду такий “працівник” надав протилежні пояснення про те, що трудові стосунки у нього з ФОП відсутні. Під час касаційного оскарження постанови ВС не знайшов підстав для неврахування таких протилежних свідчень, наданих під час проведення судових засідань по справі.

ВПРОВАДЖЕНО ЗМІНИ ЩОДО ПРАВИЛ ПРАВОПИСУ

22 травня 2019 року Кабінет міністрів України ухвалив постанову № 437 “Питання українського правопису”, якою схвалено нову редакцію “Українського правопису”.

Як повідомляв Укрінформ, зміни у Правописі можна поділити на дві великі групи: власне зміни у написанні слів і варіантні доповнення до чинної норми.

Без варіантів тепер вживаються слова: проєкт, проєкція (так само як ін’єкція, траєкторія, об’єкт та інші слова з латинським коренем -ject-), плеєр (play+er), конвеєр (convey+er), феєрверк.

Разом пишуться слова: мінісукня, віцепрезидент, ексміністр, вебсайт, а також слова з першим іншомовним компонентом, що визначає кількісний вияв чого-небудь: архі-, архи-, бліц-, гіпер-, екстра-, макро-, максі-, міді-, мікро-, міні-: архіскладний, гіпермаркет, макроекономіка, мікрохвилі, мультимільйонер, преміумклас, супермаркет, топменеджер, топмодель.

Злитно пишемо слова з першим іншомовним компонентом анти-, контр-, віце-, екс-, лейб-, обер-, штабс-, унтер-: антивíрус, контрудар, віцепрем’єр, віцеконсул, ексчемпіон, ексмінíстр, експрезидент.

Пишемо нарізно без дефіса – пів хвилини, пів яблука, пів Києва, але одним словом як цілісне поняття півострів, півзахисник, півмісяць.

Прикметникові закінчення російських прізвищ передаються так: закінчення -ой передаємо через -ий: Донськúй, Крутúй, Луговськúй, Трубецькúй, але Толстóй.

Слід писати разом складноскорочені слова (мішані та складові абревіатури) й похідні від них: адмінресурс, Міносвіти, профспілка, Святвечір.

Слова щодо яких допускається правописна варіантність: слова іншомовного походження (Вергілій і Верґілій, Георг і Ґеорґ, Гуллівер і Ґуллівер, аудієнція і авдієнція, лауреат і лавреат, аудиторія і авдиторія).

У словах, що походять із давньогрецької й латинської мов, буквосполучення au звичайно передається через ав: автентчний, автобіографія, автомобіль, автор, авторитет, автохтон, лавра, Аврора, Мавританія, Павло.

У запозиченнях із давньогрецької мови, що мають стійку традицію передавання буквосполучення au шляхом транслітерації як ау, допускаються орфографічні варіанти: аудієнція і авдієнція, аудиторія і авдиторія, лауреат і лавреат, пауза і павза, фауна і фавна, кафедра і катедра, ефір і етер, міф і міт.

Буквосполучення th у словах грецького походження передаємо звичайно буквою т: аптека, астма, бібліотека, католицький, театр, теорія, Прометей, Тасія, Теодор.

У словах, узвичаєних в українській мові з ф, допускається орфографічна варіантність на зразок: анафема і анатема, дифірамб і дитирамб, ефір і етер, кафедра і катедра, логарифм і логаритм, міф, міфологія і міт, мітологія, Агатангел і Агафангел, Афіни і Атени, Борисфен і Бористен, Демосфен і Демостен, Марфа і Марта, Фессалія і Тессалія та ін.

Вживатимуться варіантні форми родового відмінка: радості й радости, любові й любови, Білорусі й Білоруси.

УХВАЛЕНО ЗАКОН «ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ ЩОДО УДОСКОНАЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНОГО БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ»

16 травня 2019 року Верховна Рада України в цілому ухвалила законопроект № 5395-д “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань”.

Закон урегульовує окремі положення діяльності Державного бюро розслідувань України та питання його фінансування.

Зокрема, документ дозволяє вищезазначеному державному органу створювати власні оперативні підрозділи. Держбюро розслідувань може здійснювати не тільки гласні та оперативно-розшукові дії, а й слідчі (розшукові) та негласні слідчі (розшукові) дії. Закон передбачає створення фонду для фінансування проведення оперативно-розшукових та негласних слідчих дій.

У законі також зазначено, що директор бюро може накладати штрафи на працівників, відповідно до висновку дисциплінарної комісії ДБР. Склад і повноваження комісії буде затверджувати директор бюро.

Досі оперативне супроводження операцій ДБР здійснювали інші правоохоронні органи: Національна поліція України, Служба безпеки України, Державна прикордонна служба.