+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

На жаль, від смерті не застрахований ніхто, і власникам бізнесу важливо вирішити дилему «Мені все одно, після мене хоч потоп» або «Мені не байдуже майбутнє мого бізнесу незалежно від обставин, я хочу діяти на випередження». 

Визначте свої основні бізнес-активи

Бізнес – це загальне поняття, яке пов’язане з тим, що приносить основний прибуток. Бізнес-активами прийнято вважати нерухоме майно (земельні ділянки, будівлі, споруди, підприємства як цілісні майнові комплекси); дороге устаткування; корпоративні права; цінні папери (наприклад, акції); майнові права інтелектуальної власності (патенти, торговельні марки).

Кожен із цих активів може бути успадкований в разі смерті власника. З огляду на практику ведення бізнесу в нашій країні, право власності на ключові активи може перерозподілятися між формально незалежними юридичними особами та низкою фізичних осіб. Реальний же власник бізнесу в цьому разі залишається «за кадром» і власником активів з погляду закону може й не бути, що необхідно враховувати. І в цьому разі потрібно або повертати контроль над активами, або розраховувати винятково на порядність «номінальних» власників.

«Легалізуйте» свої бізнес-активи

Специфіка існування кожного з основних бізнес-активів передбачає під собою наявність необхідної встановлює право документації. Недооформлені земельні ділянки та нерухомість, прогалини й недоліки в статутних документах, пов’язаних із власником бізнесу, можуть створити реальні складності під час передачі бізнесу у спадщину. Не забудьте і про те, що претендувати на бізнес-активи можуть і ваші «половинки» – колишні й теперішні, і такі активи можуть бути спільною сумісною власністю подружжя.

Щоб уникнути спірних питань, краще їх вирішити якомога швидше, за допомогою нотаріально засвідчених документів: шлюбного контракту або договору про розподіл майна подружжя. Акцентую увагу, що договір про розподіл майна подружжя може бути укладений і між особами, що живуть у «цивільному» шлюбі.

Навіщо потрібно спадкове планування

Прийміть рішення, що спадкове планування – це важливе питання, яке необхідно вирішити тут і зараз.

Спадкове планування дозволяє власнику бізнесу заздалегідь визначити можливий порядок переходу права власності на активи до обраних ним самим спадкоємців. Мета такого планування – реалізувати свою волю, уникнути матеріальних втрат і попередити можливі суперечки між спадкоємцями.

Це просте поняття є досить складним з погляду його реалізації на практиці. Необхідно розуміти, що бізнес-активи – це те ж саме майно, яке може переходити у спадок. Але його специфіка полягає в тому, що спадкування бізнесу передбачає наявність ризиків і підводних каменів.

Наведу конкретні приклади з найпоширенішими формами ведення бізнесу в Україні: товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) та індивідуальна підприємницька діяльність фізичної особи (ФОП).

Законом передбачено загальне положення: у разі смерті учасника ТОВ його частка в статутному капіталі переходить до його спадкоємцю без згоди учасників ТОВ. Якщо частка померлого учасника не перевищує 50%, а його спадкоємці протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини не подали заяву про вступ до ТОВ, то товариство може виключити такого учасника зі свого складу. Якщо частка спадкоємця, який не заявив про свій вступ у товариство, дорівнює або перевищує 50%, то ТОВ має право прийняти рішення, пов’язані зі своєю ліквідацією, без голосів такого спадкоємця. Отже, спадкування часток у статутному капіталі ТОВ може відбутися або за законом (як правило, до кількох спадкоємців одного ступеня споріднення в рівних частках) або за заповітом на користь конкретного спадкоємця.

У разі смерті ФОП, його підприємницька діяльність припиняється, і успадковувати можна тільки майно, яке належить на праві власності такій фізособі. А разом із майном спадкоємці ФОП приймають на себе обов’язок погасити його борги.

Для фактичної передачі бізнесу в разі смерті власника використовуйте такі альтернативні варіанти:

  • юридично грамотно оформити заповіт. Також, буде не зайвим передбачити умови участі спадкоємців в управлінні ТОВ у корпоративному договорі;
  • ввести фактичного спадкоємця (спадкоємців) в управління бізнесом, не чекаючи вашого «форс-мажору» – смерті;
  • використовувати альтернативні способи спадкового планування, доступні в іноземних юрисдикціях (трасти, фонди тощо). Це актуально тільки для особливо дорогих активів.

Що робити в перехідний період вступу в спадщину

Подбайте про те, щоб у «перехідний» період ваш бізнес міг функціонувати, попередьте можливість необґрунтованих матеріальних втрат.

Законом встановлено строк у шість місяців для прийняття спадщини. У бізнесі, де засновник і директор найчастіше є тією же особою, цей період пов’язаний із неможливістю здійснювати будь-яку господарську діяльність. Також фактичне «безвладдя» протягом цього строку може бути використано недоброзичливцями для погіршення стану бізнесу, «розкрадання» активів і накопичення боргів.

Як цьому протистояти? Наприклад, розгляньте конструкцію бізнесу з наявністю юрособи – основного зберігача активів або призначте власником бізнесу виконавця заповіту відповідно до норм Цивільного кодексу України.

Як бачимо, для того щоб власнику попередити можливі ризики для бізнесу на випадок своєї смерті, необхідно не тільки прийняти усвідомлене рішення, а й розуміти юридичні тонкощі.

І тут без кваліфікованої допомоги не обійтися.

Марія Золотарьова, 

Спеціально для Mind.ua