+38(044) 586-77-77; +38(098) 586-77-77 office@ov-partners.com

Сподіваємося, що поява альтернативи [до державних виконавців] у вигляді приватних державних виконавців, які матеріально зацікавлені у дотриманні строків виконання судового рішення, визначеного законом України «Про виконавче провадження», дозволить змінити на краще ситуацію з виконанням судових рішень. Крім того, досвід інших країн дає можливість стверджувати, що інститут приватних виконавців може бути ефективним інструментом виконання судових рішень.

Однак, на нашу думку, під час вибору приватного виконавця для співпраці юридичним компаніям потрібно, насамперед, звертати увагу на досвід та репутацію приватного виконавця. Не виключено, що окремі юридичні компанії та приватні виконавці створять між собою відносини на умовах партнерства та довгострокової співпраці.

Звісно, наша компанія планує звертатися до приватних виконавців для виконання судових рішень. При цьому ми розуміємо, що несемо відповідальність перед нашими клієнтами за рівень, якість та своєчасність отримання ними правової допомоги, тому найважливішим для нас будуть надійність, репутація та попередній досвід роботи приватного виконавця у сфері права. На перший рік роботи це можуть бути звернення до різних виконавців з метою своєрідної апробації ефективності їхньої роботи та вибору відповідного партнера на довготривалу співпрацю.

Водночас не варто забувати, що для звернення до того чи іншого приватного виконавця ми повинні отримати відповідне погодження у клієнта. Не виключено, що клієнт сам вказуватиме на приватного виконавця, з ким необхідно співпрацювати для виконання рішення на його користь.

Законом встановлюється обов’язкове страхування відповідальності приватного виконавця перед третіми особами. Як юркомпанія, яка має намір скористатися послугами приватного виконавця, може забезпечити дотримання своїх інтересів у цьому випадку?

Так само як інститут приватних виконавців, послуги для приватних виконавців зі страхування їхньої цивільно-правової відповідальності є новими для страхового ринку України. Звісно, багато страхових компаній підхопили хвилю та вже пропонують послуги з такого страхування.

Проте питання ефективності страхування відповідальності залежить, насамперед, від надійності тієї чи іншої страхової компанії, обраної приватним виконавцем. Не секрет, що надійність страхової компанії прямо пропорційна вартості послуг, які вона надає, а також рівню перевірки за кожним можливим страховим випадком. Таким чином, страхування відповідальності приватного виконавця є механізмом захисту для клієнтів, але його ефективність залежатиме саме від обраної страхової компанії.

Беручи до уваги високий рівень шахрайства на ринку обов’язкового державного страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, можна припустити, що є висока частка ймовірності того, що шахрайські методи страхування відповідальності приватних виконавців також існуватимуть. Завдяки таким схемам можливо застрахувати відповідальність приватного виконавця лише формально «на папері». Реальне відшкодування завданої шкоди у разі настання страхового випадку не відбувається. Наразі важко оцінити масштаби таких можливих шахрайських схем, але ризики їх появи цілком реальні.

На жаль, юридична компанія не зможе вплинути на приватних виконавців та спонукати їх обирати той чи інший варіант страхування чи компанію. Однак вони мають змогу перевірити надійність обраної приватним виконавцем страхової компанії та надати власну оцінку надійності договірних зобов’язань між ними.

Відповідно, маємо ще один критерій відбору надійного партнера юридичної компанії у процесі виконання судових рішень – надійність страховика.

Щодо перспектив розвитку юридичного ринку у зв’язку з впровадженням інституту приватного виконання, то прогноз досить позитивний, проте зробити висновки щодо успіхів та оцінити вплив реформи інституту виконання судових рішень можна буде лише через кілька років.

Звісно, на сьогодні є багато прихильників позиції, що приватні виконавці стануть ефективним інструментом у руках колекторів/рейдерів, оскільки будуть зацікавлені у швидкому результаті своєї роботи. Ми також підтримуємо таку думку, адже новий закон містить багато ризиків для рейдерського захоплення бізнесу чи активів. Вже сьогодні бізнесу варто замислитися над захистом від цих ризиків.

На нашу думку, загалом впровадження інституту приватних виконавців стане новим поштовхом для розвитку так званої судової практики, адже очікується підвищення ефективності виконання судових рішень, а отже, в перші роки судових справ також стане більше.

Як не дивно це звучить, але у разі підвищення ефективності виконання судових рішень у перспективі через 5 років цілком можливо, що судових справ ставатиме менше, а їм на заміну прийдуть угоди щодо мирного врегулювання спорів (для економії сторонами судових витрат і витрат на виконавців).

Андрій Молчанов, молодший партнер АО «Вдовичен та партнери», 
керівник практики контрактного права, адвокат.
Спеціально для “Юридичної газети”.